PHPKonf 2016
Print Friendly
PHPKonf 2016, 10.0 out of 10 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

PHPKonf Nedir ? Kimler katılmalı ? Ne zaman ve nerede ? Sorularının cevapları aşağıda. Topluluk, etkinlik ve konferans konularının bana ne gibi faydası oldu, neden bulaştım bu işlere ve hala neden devam ettirmeye çalışıyorum konularını yazmak istiyorum.

PHP ile ilk üniversite yıllarında okulumuza yeni internet programcılığı hocası olarak gelen Ayhan Barış aracılığın ile tanıştım. Abi okula yeni bir hoca gelmiş iyi güleç yüzlü biriymiş. Birde devam zorunluluğu yok yoklama almıyormuş diyen arkadaşa “Madem güler yüzlü, iyi o zaman bu hafta da dersi kıralım hafata gideriz” deyip okulu ektiydik :D Bir sonraki hafta derse geldiiik. Adam paso sırıtıyor. İçimden bu iş hayra alamet değil, sınav zamanı çok kasacak derken tanıştık kaynaştık hatta düğününde oynarken not pazarlığı bile yaptık. Teknik, kariyer ve PHP topluluğuna katılma konusunda ciddi yol gösterdi. Kendisine buradan teşekkür ediyorum.

PHP topluluğu sıcak kanlı ve eğlenceli insanların yer aldığı bir grup. Fırsat buldukça konferans, meetup etkinliklerine katılıp yeni konular öğrendiğimiz, goygoy çevirdiğimiz, bowling-counter oyanadığımız ve beraber iftar yaptığımız güzel bir ortamımız var. Arasıra atışmalar ve küslükler olsada kocaman bir ailenin denişik çocukları birbiri ile dalaşıp baıştığı güzel bir topluluk. Meet-up ve konferans konularında başta Emir Karşıyakalı ve destek veren herkese EMEĞİNİZE SAĞLIK CANLAR.

Konferans, etkinlik, meet-up’lar bana ne kattı konusuna gelirsek. Kolaydan bir birçok yeni teknoloji ve yaklaşım öğrendim. Takıldığımda sorabileceğim abiler ile tanıştım. Teknolojiler değişse de bana kazandırdığı sıcak arkadaşlıklar hala devam ediyor. Nazar değmez iğşallah :D Öğrenme işi ve arkadaşlıklar boyacı küpü gibi batır çıkar gibi aniden yada bir günde olmadı. Konferanslara katılmadan önce konuları ve sunum yapan elemanları araştırdım. Sorularımı hazırladım. Takip ve takdir ettiğim başarılı programcılara çay, kahve aralarında selam verip kendimi tanıttıktan sonra varsa sorularımı sordum. Sorularım basit vaya yanlış olup olmadığını düşünmeden sordum. Sağ olsunlar sabır ile dinleyip cevap verdiler. Tabi her bulduğuma ilk aklıma geleni sormadım. Önceden hazırlanmış olmak önemli. Hazırlanma işini finaller, projeler gibi kafada büyütmemek lazım. Nedir ? Ne değildir ? Kurabiliyor muyum ? Kurarken aldığım hataları çözebiliyor muyum ? Kolay hata çözümü, best practice yapılandırma veya yaklaşımları nelerdir ? Şeklinde yaklaşınca benim için PHPKonf tarzında etkinlikler çok faydalı oldu.

Kimler katılmalı ? Bilişim okuyan lise, üni, çalışan, programlama ile alakası olmayıp bu işe bir baksam iyi olur diyen herkes katılabilir. Hatta katılmalı. Eleman arayan şirketler için de bu tarz etkinlikler güzel fırsat.

Katılmak istiyorum ama paralı diyen arkadaşlar, yurt dışı etkinlik fiyatlarına baksalar iyi olur. Ayrıca verilen paraya değer bence. O kadar anlattım beklentinizi çok da yüksek tutmayın. Cem Yılmaz falan gelmiyecek sonuçta. Verimli ve güzel bri hafta sonu için güzel bir fırsat.

PHPKonf Nedir ?

21/22 Mayısda Bahçeşehir iniversitesinde birbirinden değerli yerli ve 16 yabancı konuşmacının katılacağı PHP konferansı var. Yeni kounlarda bilgi edinmek ve teknik konularda sohmet etmek için güzel fırsat. Biletler tükenmeden almanızı tavsiye ederim. PHPKonf ürün, eğitim ve danışmanlık satma odaklı konferans DEĞİL. PHPKonfun temel amacı bilgi paylaşımı ve kaynaşma. İş bağlama fırsatları olmuyor değil ama odağı iş bağlamak değil.

Kimler Katılmalı ?

  • PHP Geliştiricileri
  • Web ile ilgilenenler
  • PHP’yi merak edenler
  • Üniversite Öğrencileri
  • Bilişim sektörü çalışanları

Bana Ne Faydası Olur?

  • Sektördeki uzman PHP Geliştiricileri ile tanışma
  • Yeni ve güncel konular hakkında bilgi edinme
  • Network, Çevre edinme
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumlar kapalı.