Asus Anakart (Afudos) Bios Güncelleme
Print Friendly
Asus Anakart (Afudos) Bios Güncelleme, 6.8 out of 10 based on 4 ratings
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.8/10 (4 votes cast)

Usb Flash Diski Açılış Diski Yapmak


Bilgisayarınıza bios update yapmak, harddisk kurtarma programlarını çalıştırmak v.b. durumlarda, flash diskinizi açılış disketi haline getirmeniz gerekirse bu program sayesinde bunu yapabilirsiniz.

Programı buradan indirin. Programı Başlangıç Disketi klasörünün içindeki HPUSBFW.exe isimli dosyadan çalıştırın. Eğer windows 7 ve üzeri kullanıyorsanız dosya üzerine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demeniz gerekiyor. Programı açtıktan sonra işlemleri sırasıyla nasıl yapacağınızı aşağıdan takip ederek uygulayabilirsiniz.

baslangic-diski-olustur1 – ) Device bölümünde sisteminize takılı olan usb belleklerden hangisine işlem yapacağınızı seçin.

2 – ) File system bölümünde usb belleğin dosya sisteminin hangi formata dönüştürmek istediğinizi seçin(Eğer bu konu hakkında bilginiz yoksa standart usb bellekler için FAT32 dosya sistemini seçin).

3 – ) Volume label bölümünde ise aygıtın adını yazın. Eğer bir adı varsa, bu bölümde aygıtın varolan adı görünür ve formattan sonra adı değişmez.

4 – ) Format Options bölümünde Quick Format seçeneğini işaretleyin. Bu sayede format işlemi daha hızlı gerçekleşir. Enable Compression seçeneğini pasif durumda bulundurun(FAT32 dosya sistemine sahip belleklerde, bu kısım zaten pasif durumda bulunur).

5 – ) AFUDOS.exe ve asus anakartımıza ait .ROM uzantılı dosyamızı Başlangıç Disketi klasörümüzün içine atalım.

6 – ) Create a DOS startup disk seçeneğini aktif hale getirin. Bunu aktifleştirdikten sonra altında 2 adet seçenekten using DOS system files located at’i seçin ve indirdiğiniz Başlangıç Disketi klasörünü buraya gösterin.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Start’a basarak işlemi başlatın. Karşınıza gelen ekranda -bütün verileriniz kaybolacaktır, formatlamaya devam etmek istiyormusunuz- sorusuna evet deyin ve işlemi tamamlayın. İşlem usb diskin boyutuna göre 10-20 saniye arası sürer. Daha sonra bios’ta usb diskinizi ilk sıraya alarak bilgisayarınızı flash diskten başlatabilirsiniz. yada açılış esnasında F8 yaparak flash diskimizi gösterelim.

Bios Güncelleme Adımları

 1. İlk olarak bios yüklü olan bios sürümümüzü C:\afudos /oeski.ROM komutu ile yedek alalım.
 2. Yeni bios sürümümüzü C:\afudos /iyeni.ROM komutunu kullanarak yükleyelim

Yükleme işlemini gerçekleştirirken elektrik kesintisi olursa anakartınızı servise götürmek zorunda kalabilirsiniz. Örnek yüklemeyi aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)

Gelen Arama Kelimeleri:

 • afudos
 • asus bios gncelleme
 • asus bios güncelleme
 • asus anakart gncelleme
 • новости челябинск мир 74
 • afudos bios güncelleme
 • asus bios update
 • afudos ile bios güncelleme
 • afudos kullanımı
 • afudos ile bios yazma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>