Sanallaştırma Nedir? Sanallaştırma Öncesi ve Sonrası. VMware WorkStation 8 kurulum (Resimli Anlatım)
Print Friendly
Sanallaştırma Nedir? Sanallaştırma Öncesi ve Sonrası. VMware WorkStation 8 kurulum (Resimli Anlatım), 7.8 out of 10 based on 4 ratings
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)

Fiziksel alt yapının mantıksal hale getirilmesidir. Fiziksel kaynağımızı, ihtiyacımız doğrultusunda istediğimiz kadar mantıksal parçalara bölerek, toplam sunucu verimliliğini optimize etmeye sanallaştırma deniyor. Sanallaştırılmış bir bilgisayar temelde sadece bir sabit disk dosyasıdır. Bununla beraber sabit diskinizdeki bu dosya, aslında bir yedekleme (backup) dosyası olarak da sayılabilir. Yani bu dosyayı (işletim sistemi ve içindeki uygulamaları) istediğiniz yere taşıyıp sonradan sanal makineye tekrar kopyalayarak çalıştırabilirsiniz. Sanallaştırma çeşitlerini ise şöyle sıralayabiliriz: Sunucu Sanallaştırması, Uygulama Sanallaştırma, Sunum Sanallaştırması, Masaüstü Sanallaştırması ve Depolama Sanallaştırması.Sunucu sanallaştırması son yılların en popüler teknolojilerinden biri. Bu teknolojinin popüler olmasının altında yatan en önemli nedenler;

 • Enerji ve yer tasarrufu sağlaması,
 • İş gücü kaybını ve maliyetleri azaltmasının yönetimi kolaylaştırması
 • İşletmelere yüksek verimlilik ve esneklik sağlıyor
 • Yedekleme ve felaket kurtarma gibi önemli uygulamalara da yeni çözümler üretilebiliyor olması.

Düşünün bir sistem odasında 100 tane fiziksel server var. Bu serverlerin çalışması için elektrik, birbirleri ile haberleşme için kurulan network cihazları, rack kabinlerin kapladığı alan, soğutma giderleri, arızalandığı zaman ayırdığınız bütçe bakım giderleri peş peşe eklediğiniz zaman cebinizi yakacak tutarda bir rakam ortaya çıkacaktır. Oysa serverlerinizi Sanal ortama taşımış olsaydınız 100 tane sunucuyu bir rack dolaba sığdırarak bakım elektrik soğutma ve kapladığı alandan doğan giderler büyük oranda azalacaktır. 4 adet fiziksel server, bir network disk havuzu ile 100 adet serverı sanal olarak kontrol edebilirsiniz ve yönete bilirsiniz. BT çalışanları için en büyük kabus bir serverın bozulması ve yeniden kurulması işlemidir.Sanal sistemde ise mevcut serverın yedeklerini belirli zamanlarda alıyorsanız, bozulan serverın yerine yenisini koymanız en fazla 30 dakika sürmektedir.Ayrıca sanal ortama taşıdığız serverleri fiziksel ortama fiziksel ortamdaki serverleri sanal ortama kolayca taşıyabilirsiniz.

Serverlerinizi Sanallaştırdığınız zaman

 • Yazılım/Donanım bağımsızlığı: Dinamik olarak donanım kaynaklarının sanallaştırma katmanı (Hypervisor) aracılığı ile kullanımı,
 • Şeffaflık: Tam anlamı ile gerçek donanım gibi çalışır,
 • Hızlı Sistem oluşturma: Şablonlardan çok kısa sürede yeni sunucular oluşturabilme,
 • Merkezi Yönetim: Tek Merkezden tüm sunucuların yönetim ve raporlanması,
 • Lisanslama: Tek enterprise Lisansla 4 işletim sistemi çalıştırma,
 • Donanım barındırma ve yazılım geliştirme maliyetlerini ~%40 düşürmek,
 • Operasyon maliyetlerini ~%70 düşürmek,
 • Arttırılmış kullanılabilirlik,
 • En yüksek seviyede ölçeklenebilme,
 • Kritik görevli uygulamalar için gerekli kaynakları sağlamayı garantilemek mümkün..

 

Sanallaştırma Öncesi:
 • Her sunucu için tek işletim sistemi
 • Yazılım ve donanım ayrılmaz halde
 • Aynı sunucu üzerinde birden fazla uygulama çalıştırma sorunları (Kaynak çakışmaları)
 • Düşük utilizasyon
 • Esnek olmayan pahalı altyapı
Sanallaştırma Sonrası:
 • • İşletim sistemi ve donanım arasındaki bağ koparıldı.
 • • İşletim sistemi ve uygulama sanallaştırılarak aynı donanım içinde yönetilebilir ayrı bir VM haline geldi.
 • • Güçlü hata ve güvenlik izalasyonu
 • • Artık sunucular donanım bağımsız, yani istediğiniz her yere taşıyabilirsiniz.
 • • Fazla söze gerek yok sanal sisteme geçmenin tam zamanıdır…

 

Bahsettiğim bu sanallaştırma uygulamaları daha ziyade büyük ölçekli kurum ve işletmeleri ilgilendiriyor. Peki, klasik bir PC kullanıcısı sanallaştırmayla neler yapabilir, hangi sanallaştırma yazılımlarını, nasıl kullanabilir?

 

Sanal Makine (Virtual Machine) nedir?

Sanallaştırmayla birlikte en sık kullanılan kavramlardan biri de Sanal Makine’dir. Sanal Makine özetle yazılımsal bir bilgisayardır. Bunu bilgisayarınızda çalışan başka bir bilgisayar olarak düşünebilirsiniz ama donanımı sanal olan bir bilgisayar.

 

Sanallaştırma için kullanılabilecek başlıca ücretsiz yazılımlar:

VMware Player                         VirtualBox                                     Microsoft Virtual PC

                                                         

 

Bu yazıda örnek olarak Vmware Player anlatılacaktır.

 

VMware Player, VirtualBox

Bu ücretsiz masaüstü sanallaştırma yazılımları; VMware Workstation, VMware Fusion, VMware Server, VMware ESX, Microsoft Virtual Server veya Microsoft Virtual PC ile oluşturulmuş herhangi bir hazır sanal makineyi çalıştırabilmenizi veya sıfırdan yeni bir işletim sistemi kurabilmenizi sağlar.

VMware Player, VrtualBox aynı anda birden çok işletim sistemini (Örneğin; Windows 7, Chrome OS veya son çıkan Linux Sürümlerini) bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek olmaksızın çalıştırabilmenizi ve izole bir ortamda farklı işletim sistemlerini veya yazılımları güvenli bir şekilde test edebilmenizi sağlar. Ayrıca güvenli bir şekilde webde gezebilir, sisteminize zarar verebileceğinden şüphelendiğiniz programları da sanal makinede kurarak test edebilirsiniz. Özetle; sistem çökmesinden korkmadan tepe tepe kullanabileceğiniz sanal bir bilgisayara sahip olursunuz.

Ücretsiz VMware vCenter Converter kullanarak mevcut Windows PC’nizi sanal makineye dönüştürebilir ve bu sayede kullandığınız yazılımları tekrar kurmaya gerek kalmadan kendi makinenizin sanal bir kopyasını kullanabilirsiniz. Bu sayede sisteminize kurmak istediğiniz bir programı önce sanal makinede kurup test ettikten sonra gerçek makinenize kurma yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca sanal makineleri sadece test amaçlı geçici olarak değil, sürekli kullanmanız da mümkün.

Başka neler yapılabilir?

Örnekleri çoğaltmak gerekirse; diyelim ki Windows’un yeni bir güncellemesi çıktı ve önce test etmek isterseniz, sanal makine bu iş için ideal bir çözüm. Ayrıca programların beta versiyonlarını da yine sanal makinelerde denemeniz mümkün. Diyelim ki, Linux’un hoşunuza giden bir özelliğini sürekli kullanmak istiyorsunuz ama Windows’tan da vazgeçemiyorsunuz, çözüm yine sanal makine kullanmak. Bu örnekler çoğaltılabilir..

Bu özelliklerin yanı sıra, yazılımda işinize yarayabilecek şu özellikler de mevcut:

 • Bilgisayarınızla sanal makine arasında sürükle bırak şeklinde kolayca dosya alışverişi yapabilirsiniz.
 • 32 ve 64-bit işletim sistemleri kullanabilirsiniz.
 • 3. parti sanal makine ve imajları çalıştırabilirsiniz.

 

İmajların Kullanımı

ISO imaj dosyalarını CD veya DVD’ye yazdırmaya gerek kalmadan çalıştırabilme imkanı çok güzel bir özellik. Bu sayede örneğin Linux dağıtımlarının tamamını, iso dosyalarını indirerek sanal makinede test etme şansına sahip olabilirsiniz, üstelik mevcut işletim sisteminizi kapatmaya veya yeniden başlatmaya gerek kalmadan ve daha da önemlisi mevcut sisteminizi en ufak bir riske atmadan..

VMware Player’ı şu linkten indirebilirsiniz.

Sanallaştırma konusunda daha profesyonel düzeyde ilgisi veya ihtiyacı olanlar için Vmware’in ücretli yazılımı VMware Workstation öneririm. Ayrıca tamamen ücretsiz olan açık kaynak kodlu VirtualBox’ı da deneyebilirsiniz. Microsoft’un Virtual PC’sini pek öneremem çünkü uzun bir süre denedim ve VMware’e oranla çok başarılı olduğunu söyleyemem. Ayrıca Virtual PC’nin son versiyonu, sadece Windows 7 üzerinde “XP Mode” özelliğiyle sanal Windows XP kullanımı için tasarlanmış.

Sonuç olarak, bilgisayar meraklılarına sanallaştırmayla mutlaka tanışmalarını öneriyorum.

VMWare WorkStation 8 Kurulum Resimli Anlatm

Yükleme dosyasını çalıştırdığımızda karşımıza ilk olarak kısa bir ön yükleme ekranı geliyor.

 

Bu aşamada VMvare Workstation nın bilgisayarımıza yükleneceğini ve lisanans haklarının korunduğunu bildieren bir ekran geliyor. Next tıklayarak geiyoruz.

Bu ekranda kurulum türünü seçiyoruz. Özel yükleme yapmak için Custom seçeneğini kullana bilirsiniz. Ben Typical seçeneğini kullanacağım.

Yüklemenin yapılacağı yerin belirtildiği ekranda Change butonuna tıklayarak yükleme yerini değiştirebilirsiniz. Ben yükleme yeri varsayılan ayarlarını olduğu gibi bırakıp Next e tıklayarak bir sonraki ekrana geçelim.

Bu aşamada kurulum yaptığımız VMvare WorkStation 8 in elemizdeki yükleme paketinden sonra güncelleme çıkıp çıkmadığını kontrol etmesi için. Ben windows her başladığında güncellemeleri kontrol etmesini istemiyorum. Bunun içi “Check for product updates on startup” yanındaki tik işaretini kaldırıyorum ve Next ile bir sonraki ekrana geçiyorum.

Bu ekranda VMWare WorkStation geliştirilmesi için sistem ile ilgili bazı bilgileri göndermek isyteyip istemediğimizi soruyor. Ben göndermek istemiyorum gardaşım diyorsanız “Help improve WMvare WorkStation” yanındaki tik işaretini kaldırıyorsunuz. Ben göndermeyeceğim bu yüzden kaldırdım ve Nexte tıklayıp bir sonraki ekrana geçiyorum.

Bu ekranda programın kısa yollarının oluşturulacağı yerleri gösteriyor. Ben sadece masa üstüne oluşturmasını istediğim için “Start Menu Programs” kadırdım. Aslında hata yapmışım başlat menüsüne de oluştursa hiç fena olmazdı. Neyse Next deyip bir sonraki ekrana geçiyorum.

Bu ekran yüklemenin başlayacağını söylüyor. Continue tıklayıp yüklemeyi başlatıyorum.

Yüklemenin gerçekleştiği ekran.

Bu aşamada lisans anahtarımızı giriyoruz. Eğer yok ise wmware resmi sitesinden 1 aylık deneme için de lisans anahtarı alabiliyoruz. Bu aşamayı lisans anahtarımızı daha sonra girmek üzere boş bırakıp geçebiliyoruz. Ben ne olur olmaz diye yazdım ve Enter deyip bir sonraki ekrana geçiyorum.

Bu ekranda yüklemenin tamamlandığını ve sistemi yniden başlatmamız gerektiğini yazıyor. Restart Now tıklayarak sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

Kısa yola çift tıklatarak VMware Work Station 8 başlatıyoruz.

Karşımıza son kullanıcı lisans sözleşmesi geliyor. Yes, I accept the terms in the licance agreement ı seçip OK butonuna tıklıyoruz. Sanki lisans anlaşmasnı kabul etmeme şansımız varmış gibi neyse.

Kurulum tamamlandı ve ana ekrana ulaştık :D


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Gelen Arama Kelimeleri:

 • sanallaştırma nedir
 • sanall
 • sanallaştırma
 • sanallatrma nasl yaplr
 • wmwared e başka wmware çaliştirmak
 • ÖZENGİ MAK OTOMASYON SEYHAN YILMAZ
 • lenova bios sanallaştırma ayarı
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1835 BaVdZpasRfkPtT8bbYA8mCOwB_MLORb-9_CrpKNuO4V0aRYGgRi3-V77_WZo1sCI 7b6290fe8d4fd85f6b3a1c6206715224aa87de6a&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • sanallaştırma edir
 • sanallaştırma nasıl yapılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>